Piestrzenica kasztanowata

Gyromitra esculenta (Pers.) Fr. trująca

Nazywana również:
Babie uszy, babi uch, babieusz, grzyb majowy.

Występowanie:
Od marca do maja w sosnowych lasach, młodnikach i zrębach; na glebach piaszczystych; stosunkowo częsta.

Wymiary:
Wysokość owocnika 5-12 cm, szerokość owocnika 5-15 cm.

Główka:
Nieregularnie kulista lub jajowata, wyraźnie pofałdowana (czasem jak kora mózgowa) żółtobrązowa do ciemnobrązowej i czarnobrązowej; w środku pusta; wewnętrzna ściana kremowa.

Trzon:
Pofałdowany na zewnątrz i wewnątrz, wypełniony jamkami; białawo cielisty, czasem z nieznacznym odcieniem fioletu.

Miąższ:
Kruchy, biały; konsystencja chrząstki lub wosku. Aromatyczny słaby zapach i nieokreślony smak.

Cechy charakterystyczne:
Kruchy owocnik pusty w środku, składający się z białego trzonu i brązowej pomarszczonej (nie jamkowatej) główki.

GATUNKI PODOBNE:
Piestrzenica olbrzymia jest bardzo podobna, choć rośnie w lasach liściastych; przeważnie ma większe owocniki z jaśniejszą i słabiej pofałdowaną główką oraz grubym krótkim trzonem, ale jednoznaczne rozróżnienie tych gatunków wymaga użycia mikroskopu; stosunkowo rzadka.
Piestrzenica infułowata ma główkę nie aż tak mózgowato pomarszczoną, lecz składającą się z kilku dużych lekko pofalowanych płatów; rośnie w lasach iglastych i częściej jesienią niż wiosną; rzadka, prawdopodobnie jadalna.
Początkujący grzybiarz może mylić piestrzenice głównie ze smardzami, jednak smardze mają zupełnie inną budowę główki: nie jednolitą i pomarszczoną, lecz jamkowatą i pokrytą otworami jak plaster miodu.

Wartość:
Trująca. Zawiera gyromitrynę, która uszkadza czerwone krwinki, niszczy nerki i wątrobę. Trujące składniki wprawdzie rozkładają się i ulatniają podczas gotowania i suszenia, ale samo wdychanie oparów z gotujących się owocników wystarczy do wywołania zatrucia (ujawniającego się czasem po wielu dniach).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>