Rozszczepka pospolita

Schizophyllum commune Fr. niejadalna 

Nazywana również:
Olszówka pospolita, kosmatek, dwójlistek towarzyski.

Występowanie:
Przez cały rok wyrasta na żywym i martwym drewnie drzew iglastych i czasem liściastych, przeważnie grupami lub szeregami, w miejscach nasłonecznionych; pospolita.

Wymiary:
Średnica kapelusza 1-4 cm.

Kapelusz:
W kształcie muszli lub wachlarza, pozbawiony trzonu, przyrośnięty bocznie wąskim fragmentem do substratu. Szarobiały, niekiedy lekko beżowawy lub różowawy, czasem zielonawy z powodu rozwijających się na nim glonów. Pod wpływem wilgoci ciemnieje do szarobrązowego. Pokryty gęstą szczecinką, promieniście fałdowany lub bruzdkowany. Brzeg cienki, za młodu wyraźnie podwinięty, z czasem falisty.

Pod kapeluszem:
Blaszki stosunkowo rzadkie i szerokie, rozchodzą się promieniście z punktu przyrośnięcia kapelusza do podłoża. Różowawe, czerwonoszare, niekiedy lekko fioletowawe. Ostrza rozdwojone gdy suche, złączone pod wpływem wilgoci.

Odcisk kapelusza:
Biały, białoróżowawy.

Miąższ:
Łykowaty, cienki; w stanie suchym twardy i kruchy, pod wpływem wilgoci pęcznieje i staje się elastyczny, giętki. Nieznacznie kwaskowy zapach i smak.

Cechy charakterystyczne:
Blaszki rozszczepiają się w stanie suchym w sposób wyróżniający ten gatunek.

Łatwo pomylić z:
Ciżmówka zmienna rośnie wyłącznie na drewnie drzew liściastych, ma kapelusz w kolorze mysim nie pokryty bruzdkami ani fałdami a jej blaszki nie rozszczepiają cię na ostrzach; pospolita, niejadalna.

Wartość:
Niejadalna.

Uwagi:
Powoduje białą zgniliznę drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>